See PRO edition

See other templates

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Share this post

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Galeri Multimedialna

plakat wybudzmy Ele

 

 

 

 

 

Ktoś mądry powiedział kiedyś, że miarą człowieka nie jest to, co posiada, ale to czym się dzieli z innymi.

W myśl tej sentencji pięknie wpisuje się inicjatywa uczestników naszego Domu, którzy chcą wesprzeć akcję „Wybudźmy Elżbietę”. Sprawa dotyczy Pani Eli, mieszkanki gminy Józefów, potrzebującej pomocy w rehabilitacji po stanie śpiączki. Dnia 17 października 2021 r. odbędzie się koncert charytatywny połączony z piknikiem, mający na celu uzbieranie odpowiedniej kwoty pieniędzy dla Pani Eli. Z wielką przyjemnością weźmiemy udział w tej akcji. Przygotowania trwają „pełną parą”. Pani Elu, życzymy zdrowia i wytrwałości. Na pewno się UDA !

plakat

 

 

 

 

 

Akcja „Sprzątanie Świata” z roku na rok zyskuje na popularności. Coraz więcej osób, instytucji chce poświęcić  trochę czasu spełniając szlachetną misję ratowania ziemi od zalegających śmieci. W 2021 roku niemal 3000 grup lokalnych w całej Polsce zarejestrowało się  do udziału w akcji. W weekend 17-19 września nastąpił  wielki finał. „Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska, której w tym roku przyświeca hasło “Myślę, więc nie śmiecę”. Jej celem jest edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Wzorem lat ubiegłych, uczestnicy naszego Domu wystąpili z inicjatywą wzięcia udziału w sprzątaniu, no może nie całego świata, ale małego jego wycinka – gminy i miasta Józefów.

 

zxz

 

W dniu 9 września 2021 r. Tarnogrodzkie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych wraz ze Środowiskowy Dom Samopomocy w Tarnogrodzie zorganizowały spotkanie integracyjne oraz konkurs pt. "Najciekawszy obiekt w mojej okolicy widziany oczami niepełnosprawnych - promocja regionu".

Miejscem spotkania był Tarnogrodzki Ośrodek Kultury.  Swoich sił w konkursie próbowały osoby niepełnosprawne, reprezentujące aż siedem placówek: Środowiskowe Domy Samopomocy z Biłgoraja, Soch, Tarnogrodu, Józefowa i Bychawy oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej z Józefowa i Dom Pomocy Społecznej w Teodorówce koło Biłgoraja.

Kompozycje, prezentacje multimedialne, modele architektoniczne bądź historyczne to skromny wycinek kreatywności i pomysłów, prezentowanych na konkursie. Każda z prac miała „to coś”, dlatego Jury miało „twardy orzech do zgryzienia”. Bogactwo technik plastycznych jakimi posłużyli się artyści było ogromne, m. innymi: papieroplastyka, malarstwo, stolarstwo czy haft. Perełką konkursu okazał się  występ teatralny, prezentując sztukę pt. "Król jegomość w Tarnogrodzie", przygotowany przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Tarnogrodzie.

Nasz ŚDS nie miał się czego wstydzić. Obraz przedstawiający basztę widokową na terenie kamieniołomów w Józefowie, namalowany przez Pana Janusza a także sama baszta widokowa, wykonana techniką papieroplastyki przez Pana Arkadiusza zdobyły uznanie w oczach Jury. 

 

herb kazimierz

 

 

 

14 września 2021 roku uczestnicy ŚDS w Józefowie jeździli na wycieczkę Do Kazimierza Dolnego. Przepiękne, malownicze miasteczko położone tuż nad Wisłą zaoferowało nam cudowną pogodę a także mnogość zabytków i atrakcji, w tym rejs statkiem po królowej Polskich rzek.

Uczestnicy, zauroczeni tym magicznym miejscem nie mieli ochoty wyjeżdżać wobec czego wycieczka przeciągnęła się o dwie godziny. Szkoda, że piękne chwile mijają tak szybko, ale trudno. Wracamy do codzienności

 

 

b uk i et

 

 

 

Dzisiaj świętujemy z dwiema Paniami: Stanisławą i Ewą. Uroczyste obchodzenie urodzin jest tradycją naszego domu. Życzenia, prezenty, ale chyba przede wszystkim pamięć o ich święcie bardzo wzruszyła obie Panie. Pojawiła się nawet łza, ale była to łza radości, okraszona szczerym uśmiechem. Życzymy obu Paniom wielu radosnych chwil, dużo zdrowia oraz wszelkiej pomyślności !

 

 

 

221941099 135838792025738 1938804450509795921 n

 

 

W myśl zasady: cudze chwalicie, swojego nie znacie zwiedzaliśmy dzisiaj sanktuarium w położonej nieopodal Józefowa Radecznicy. Jest to miejsce kultu znane z cudów za wstawiennictwem Świętego Antoniego. Wikipedia opisuje to miejsce w następujący sposób:

„…Historia klasztoru w Radecznicy zaczęła się 8 maja 1664 r., kiedy na wzgórzu zwanym Łysą Górą miał się objawić św. Antoni z Padwy Szymonowi Tkaczowi, mieszkańcowi wioski. Wieści o cudownym objawieniu i o łaskach, jakie zostały tu udzielone, uczyniły to miejsce celem wielu pielgrzymek. Gdy wieści te dotarły do bpa Mikołaja Świrskiego, sufragana chełmskiego, zakupił całą wieś, a następnie zwrócił się do bernardynów z propozycją objęcia tu placówki. Bracia zostali tu ulokowani w roku 1667. Akt fundacyjny klasztoru datowany jest na rok 1670.

Szybko zaczęto wznosić drewniane zabudowania kościoła i klasztoru, a specjalna komisja teologów przesłuchała świadków zdarzeń i osoby, które doznały tu łask. Wnet wytworzyła się tradycja odpustów gromadzących ogromne rzesze obydwu obrządków.

Murowany kościół rozpoczęto budować na stoku Łysej Góry pod kierunkiem Jana Linka, budowniczego fortyfikacji Zamościa. Prace rozpoczęto w 1686 r., a konsekrację kościoła urządzono w 1695 r. Była to masywna, barokowa budowla z dwiema wieżami, górująca nad okolicą. W głównym ołtarzu znajdował się obraz św. Antoniego, który wnet zaczęto nazywać cudownym. W 1707 r. zakończono budowę klasztoru. W jego dostępnych dla wiernych krużgankach znajdował się zespół monumentalnych obrazów wykonanych w latach 1780–1781 przez Gabriela Sławińskiego, a przedstawiających miejscowe objawienia i cuda Antoniego Padewskiego…”Link do opisu:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_%C5%9Bw._Antoniego_z_Padwy_w_Radecznicy

Naprawdę było co oglądać. Architektura przepiękna, uczestnicy naszego Domu poczuli charyzmę tego miejsca.

219663861 141881681393733 1062811311032558527 n

 

 

Odwiedziliśmy farmę Alpak. Ni to wielbłąd…ni to lama…ale bardzo fajne zwierze.Wikipedia m. innymi mówi, że: „ …Alpaki są zwierzętami stadnymi, które hodowane są w całej Ameryce Południowej. Zazwyczaj jednak żyją w umiarkowanych warunkach w Andach południowego Peru, zachodniej Boliwii, Ekwadoru i północnego Chile na wysokości od około 3500 do 5000 m n.p.m. Nie są ograniczone do określonego środowiska, co sprawia, że są łatwe w utrzymaniu i występują na wielu obszarach.

Większość światowej populacji alpak żyje w regionie Altiplano Peru-Chile-Boliwia w Ameryce Południowej. Najwięcej, bo ponad połowa na świecie znajduje się w Peru i liczy 3,3 mln sztuk, 420 tys. żyje w Boliwii oraz 45 tys. w Chile. W związku z tym, że nie występują u nich problemy z aklimatyzacją zwierzęta te występują także na innych kontynentach…” (https://pl.wikipedia.org/wiki/Alpaka_(zwierz%C4%99)

Te przemiłe, urocze i łagodne zwierzątka bardzo spodobały się naszym uczestnikom. Można było je pogłaskać, nakarmić, przytulić. Wspaniała przygoda ! 

t or t

 

 

"... STO LAT, STO LAT NIECH ŻYJE ŻYJE NAM..." Były życzenia, słodki poczęstunek, upominki. Tak Świętujemy razem z Panem Tadeuszem. Jeszcze raz, moc najlepszych życzeń dla Pana Tadzia !!!

 

 

P1010057

 

 

 

Wiosna wiosna wiosna ach to ty ...” chciało by się zaśpiewać za Panem Markiem Grechutą. Piękna słoneczna pogoda a także znaczne złagodzenie obostrzeń związanych z COVID-19 zachęciły naszych uczestników do wycieczki po okolicy powiązanej z pieczeniem kiełbasek na grillu nad zalewem w Józefowie. Uczestnicy zwiedzili miejsce holokaustu ludności żydowskiej, wymordowanej przez hitlerowców w czasie II Wojny Światowej. Potem było napawanie się pięknem przyrody, słońcem, które świeciło jak jeszcze nigdy tego roku no i oczywiście pyszne kiełbaski upieczone na grillu. Zdecydowanie...dzień zaliczamy do udanych !

challenge 

 

3. Zrobić zdjęcie lub nagrać film z tworzenia pracy i wstawić na swój profil na Facebook oraz przesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

swieto100lat

 

 

 

A więc w końcu ! Pandemia COVID-19 odpuszcza w naszym Kraju na tyle, że władze podjęły decyzję o przywróceniu zajęć stacjonarnych. To wspaniała wiadomość dla uczestników zajęć naszego Domu ale także dla pracowników. Wszyscy mamy dosyć korona wirusa, związanych z nim obostrzeń i utrudnień. Rozumiemy, że zamknięcie placówki było niezbędne ale cieszymy się, że znowu możemy się spotkać.

W czasie pauzy nawarstwiły się zaległości, w postaci święta aż czworga z naszych uczestników: Pani Danuty, Pani Lucyny, Pana Jana oraz Pana Piotra. W związku z powyższym, jest impreza. Życzenia, kwiaty, upominki, słodki poczęstunek i gromkie STO LAT znowu rozbrzmiewa w ŚDS-sie !

 

dFaceta

 

 

Dzień Mężczyzny w ŚDS :)

 

 

 

dKobiet

 

 

8 marca 2021 roku był wyjąkowym dniem w naszym Domu. Już od rana dało się wyczuć, że to szczególny, świąteczny i radosny dzień. Wszystkie Panie chodziły uśmiechnięte, zadowolone. Panowie z poważnymi minami starali się utrzymać tajemnicę aż w końcu nadszedł czas życzeń, kwiatów, śmiechu i słodkiego poczęstunku. Jeszcze raz, WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO ! Drogie Panie.

 

zyczenia

 

 

 

Nadszedł ten dzień, wyczekiwany przez wszystkich – Wigilia Bożego Narodzenia.

W pracowni kulinarnej wrze jak w ulu, unosi się piękny zapach wigilijnych potraw. Szczękają naczynia, z garnków unosi się para. Uczestnicy zadowoleni, uśmiechnięci, czekają na tę chwilę. Zaraz będziemy składali sobie życzenia, dzielili opłatek, śpiewali kolędy. W naszym Domu przestrzegamy tradycję wobec czego potrawy na stole są także tradycyjne. Wszystkie przygotowali nasi uczestnicy. Ciężkie czasy, COVID, pandemia, wymuszają zachowanie ostrożności, pewnego dystansu, jednak pomimo tego atmosfera jest rodzinna, pełna empatii i radości.

Życzymy Państwu, aby i w Państwa domach nie zabrakło pysznych potraw na stole, życzymy radosnych Świąt Bożego Narodzenia !

131111996 1503029289908365 364527124068934573 n

 

 

 

Miejska biblioteka w Józefowie od lat krzewi kulturę, organizuje widowiska, eventy, spotkania z twórcami, a także konkursy. W tym roku także został ogłoszony konkurs online, w którym postanowili wziąć udział uczestnicy naszego Domu. Wykonali piękne prace plastyczne, które potem zostały przesłane pocztą elektroniczną. Jury będzie miało prawdziwy problem, ponieważ wszystkie prace są bardzo ładne, każda ma swój styl i widać, że autorzy przelali na dzieło cząstkę siebie, swojej wizji Świąt. Ja nie wiedziałbym, którą z prac wskazać, jako tę najlepsza...

Zapraszamy na stronę biblioteki: http://www.mbpjozefow.naszabiblioteka.com

bozeN

 

 

 

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Dla każdego z nas to szczególny czas. Każdy czuje tą atmosferę, zdaje się nam, że słychać już kolędy i świąteczne dzwonki. Aby dodać blasku tym chwilom, aby uczynić je wyjątkowymi, uczestnicy - w ramach zajęć w pracowni rękodzieła artystycznego, robią świąteczne stroiki. Te misterne dzieła sztuki będą prawdziwą ozdobą każdego Świątecznego stołu a zapach świerkowej gałązki sprawi, że każda wigilijna potrawa będzie smakowała po królewsku.

 

 

jesien

 

 

 

Pauza w zajęciach ŚDS przyniosła wiele konsekwencji. Jedną z nich, jest bałagan na posesji Domu spowodowany liśćmi, które spadły z drzew. Przyszedł więc czas, na spóźnione jesienne porządki. Pracownia techniczna ruszyła do boju. Zagrabianie liści to fajna praca. Jest wesoło. W porządkach pomogli nam przyjaciele z WTZ w Józefowie. Współpraca przyniosła wymierne korzyści. Teren wokół ŚDS wygląda już czysto i estetycznie.

 

 

 

fryzlogo

 

 

 

Pauza w zajęciach terapeutycznych ŚDS trwała długo. Niektórzy z nas nie mieli możliwości skorzystania z usług fryzjerskich. Brak fryzjera w miejscu zamieszkania, kolejki, telefoniczne zapisy...skutecznie utrudniały skożystanie z tej - jakże potrzebnej usługi. A włosy rosły i rosły... Na szczęście to już koniec kłopotów. W ramach treningu dotyczącego wyglądu zewnętrznego, strzyżemy włosy. Śmiechu i żartów było co niemiara a efekty okazały się naprawdę dobre :)

 

 

 

weJesien

 

 

 

 

Braliśmy udział w konkursie p.t. „Wesoła Jesień” zorganizowanym przez naszych przyjaciół w Tarnogrodzie. Uczestnicy naszego Domu bardzo się starali, aby wypaść jak najlepiej. Praca była o tyle utrudniona, że zajęcia odbywały się w sposób zdalny, wobec czego pomoc ze strony instruktorów była utrudniona. Jednak chyba się udało. Dostaliśmy piękny dyplom oraz upominek w postaci gier planszowych, które na pewno przydadzą się na zajęcia świetlicowe. Składamy serdeczne podziękowania dla ŚDS w Tarnogrodzie za organizację konkursu.

 

 

twardowski

 

 

 

Uczestnicy ŚDS w Józefowie wzięli udział w konkursie poetyckim p.t. „Księżyc Twardowskiego”, zorganizowanym przez WTZ w Biszczy. Ze względu na trudne czasy, tegoroczny konkurs odbył się zdalnie. Uczestnicy nagrali swoje deklamacje a potem wysłali pocztą elektroniczną na konkurs. Poezja Księdza Twardowskiego jest trudna, ale bardzo piękna. Interpretacja uczestników naszego Domu musiała wywrzeć wrażenie na Jury, o czym świadczą dyplomy. Gratulujemy wrażliwości i pięknych deklamacji wierszy Księdza Twardowskiego !

elearing

 

 

 

W związku z zawieszeniem zajęć terapeutycznych w ŚDS, uczestnicy pracują w swoich domach. Instruktorzy podają pomysły, podpowiadają, doradzają. W ramach zdalnych zajęć nasi uczestnicy wykonali kartki świąteczne. Część na potrzeby naszego Domu – wyślemy je do naszych przyjaciół a pozostałą część dla Urzędu Miejskiego w Józefowie. Uczestnicy cieszą się, że UM wysyłając nasze kartki przyczyni się do promocji ŚDS, że będą mogli pochwalić się swoją pracą, talentami i inwencją. W mojej ocenie, kartki piękne, a Państwo jak uważacie ?

 

kolpo

 

 

 

Pauza w zajęciach terapeutycznych ŚDS przedłuża się. Uczestnicy pozostają        w domach. Pracują zdalnie z instruktorami, jednak martwimy się o ich sferę socjalno – bytową . Większość posiada bardzo skromne środki finansowe na swoje utrzymanie. W wioskach, gdzie mieszkają, brakuje sklepów spożywczych. Nasi uczestnicy to często osoby samotne. W związku z powyższym – po raz kolejny rozwozimy paczki żywnościowe. Dzięki temu wiemy, że mają co jeść. Mamy nadzieję, że wizyta z paczką żywnościową przyniesie także inny, ten niewymierny, ale jakże ważny efekt. Uczestnicy poczują się potrzebni, wiedząc, że ktoś o nich pamięta. Uśmiechy na twarzach, radość z wizyty rekompensują nam trud włożony w gromadzenie i kolportację żywności. Niezmiennie...czekamy na koniec pandemii !!!

2 covid

 

 

 

Liczba zarażeń COVID-19 wciąż jest bardzo duża. Wirus nie oszczędza naszego województwa, powiatu, gminy. Wojewoda Lubelski przedłużył pauzę w zajęciach terapeutycznych naszego domu do końca listopada b.r. Co będzie dalej, nikt nie jest w stanie przewidzieć. Wszyscy staramy się odnaleźć w tej trudnej sytuacji. Przyświeca nam dobro uczestników. Instruktorzy pracują z nimi zdalnie, starając się pomagać w problemach dnia codziennego, podpowiadają co i jak, namawiają do każdej możliwej w tych warunkach formy aktywności, przypominają o zasadach bezpieczeństwa, maseczkach, dystansie, dezynfekcji. Uczestnicy otrzymują pomoc żywnościową w formie gorących obiadów, a także paczek z jedzeniem o przedłużonym terminie przydatności. Wszyscy z nadzieją patrzymy w przyszłość i czekamy na koniec epidemii !

1 covid

 

 

 

Niestety, koronawirus nie odpuszcza. Sytuacja w Kraju i na świecie jest na tyle poważna, że Wojewoda Lubelski podjął decyzję o zawieszeniu z dniem 23 października 2020 r. zajęć terapeutycznych w placówkach, w tym także w naszym Domu. Decyzja z wszech miar uzasadniona, ma ochronić uczestników ŚDS przed zarażeniem, jednak smutno nam wszystkim, że ponownie musimy się rozstać.

Wielu naszych uczestników znalazło się w trudnej sytuacji życiowej. Mieszkają często na terenie wiosek, gdzie nie ma sklepów, więc trudno im zakupić żywność, mają problem z wyjściem z domu ponieważ deficyty przeszkadzają w podstawowych czynnościach, nie bez znaczenia są także skromne środki finansowe, jakimi dysponują. Z tych powodów, nasi uczestnicy zostali objęci różnymi formami pracy socjalnej. Dostarczamy im codziennie obiady a także paczki żywnościowe, aby w tych trudnych czasach wiedzieli, że nie są sami i po prostu...mieli co jeść.

zbiorkaz 

 

 

Empatia to jedna z kluczowych cech, swoista miara człowieczeństwa. Nie można jedynie mówić o współczuciu, o potrzebie pomagania innym. Czasem słowa to za mało. Czasem trzeba po prostu coś zrobić. Z podobnego założenia wychodzą nasi uczestnicy. Poraz kolejny włączyli się w akcję Caritas w Józefowie polegającą na zbiórce żywności od klientów marketów. Zebrana żywność została przekazana osobom potrzebującym. Za udział w akcji, serdecznie dziękujemy !

121182917 988579834961070 2693784914129909231 n

 

 

 Grzybobranie w październiku, to jest coś ! Borowiki, koźlarze, rydze, kurki i podgrzybki...wysyp grzybów przyprawia o zawrót głowy. Nasi uczestnicy znają się na grzybach, doskonale potrafią odróżniać te jadalne od trujących. Piękne czerwone muchomory tylko oglądaliśmy... nie , nikt ich nie zbierał ;)

 

 

120108001 1251401661882681 8392379605003052018 n

 

 

 

Wikipedia mówi, że:

Makrama – Znana od starożytności sztuka wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka. Technika wiązania przedostała się do Europy ze starożytnej Asyrii i Babilonii. W średniowieczu stosowano ją głównie do ozdoby królewskich szat, w późniejszych wiekach wykonywano również pokrycia na łoża, sofy, fotele.

Uczestnicy ŚDS wzięli udział w 2 dniowych warsztatach Makramy. Początkowo to, co wydawało się skomplikowane, okazało się do zrobienia, a efekty pracy uczestników zaskoczyły nawet Panią Trenerkę ;)

120217850 344448146798377 7904974335283120834 n

 

 

 

Ekologia, czyste powietrze i przyroda są dla naszych uczestników ważnym aspektem codziennego funkcjonowania. 

Taka postawa, proekologiczna, cieszy i napawa optymizmem co do przyszłości naszej planety. Każdy powinien dbać o ekologię, ponieważ negatywne zmiany, jakie wprowadzamy prowadzą do degradacji środowiska naturalnego, zmian klimatycznych i innych nieprzyjemnych rzeczy.Wzorem lat ubiegłych, także i dzisiaj uczestnicy ŚDS biorą udział w ogólnopolskiej akcji sprzątania świata. A … jak się okazało...jest co sprzątać !

120136840 765799684260454 1529520918711975955 n

 

 

 

Piękna pogoda zachęca do aktywności na świerzym powietrzu. Nasi uczestnicy zaproponowali wypad na grzyby. Pomysł znalazł u wszystkich uznanie. Grzybobranie to bardzo przyjemny sposób na pożyteczne spędzanie wolnego czasu. Zbiory są zaskakująco obfite. Będzie pyszny sosik... ;)

 

 

 

 

 

kamera

 

 

 

Okiem ukrytej kamery podglądamy przygotowania naszych recytatorów do konkursu poetyckiego. Repertuar ambitny, ponieważ wiersze ks Jana Twardowskiego. Na pewno trudne, ale piękne i niosące głębokie przesłanie. Warto mieć w domu tomik poezji ks Twardowskiego i czasem poczytać. Tymczasem nie przeszkadzajmy już artystom w doskonaleniu warsztatu.

 

 

 

bal urodz

 

 

 

 Relacja fotograficzna z urodzin Pani Eugenii. Uczestnicy naszego Domu przywiązują wielką uwagę do tradycji, obchodzą święta, biorą udział w uroczystościach ale równie ważne są urodziny czy imieniny każdego z nich.

Pani Eugenia przyjęła piękne życzenia od kolegów i koleżanek a także pracowników ŚDS, została obdarowana upominkami a potem wszyscy śpiewaliśmy STO LAT ! , jedliśmy pyszne ciastka i cukierki.

zoozamosc

 

 

 

Koronawirus, pandemia, Covid, zagrożenie... ciągle o tym słyszymy i faktycznie istnieje realne niebezpieczeństwo zarażenia sie chorobą, ale wszyscy jesteśmy ciekawi świata, nowych wrażeń i przygody. W związku z powyższym postanowiliśmy zorganizować wycieczkę do Zamojskiego Ogrodu Zoologicznego. Egzotyczne zwierzęta z każdego regionu świata były dla uczestników namiastką podróży do Afryki, Indii czy Azji. Pomimo letnich upałów humory dopisywały a obiad w Zamościu smakował jak poczęstunek w Bombaju.

IMG 2140

 

 

 

W ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym, w związku z Programem Operacyjnym Pomoc Żywnościowa 2014 - 2020 odwiedził nas dzisiaj profesjonalny kocharz, który pokazywał, w jaki sposób - prosto, smacznie i zdrowo m ożna wykożystać żywność otrzymaną z Banku Żywności. Potrawy ładnie wygladały, smakowały jeszcze lepiej a łatwość ich wykonania była naprawdę zaskakująca. Nasi uczestnicy otrzymali od prowadzącego przepisy na każdą z przyżądzanych i degustowanych dzisiaj potraw.

 

1olat

 

 

 

W związku z epidemią koronawirusa, nasz ŚDS, podobnie jak wiele in nych podobnych placówek w kraju miał przerwę w prowadzeniu zajęć terapeutycznych z uczestnikami na terenie placówki. Z tego powodu nie mogliśmy także wspólnie obchodzić urodzin naszych uczestników. Brakowało im tego ponieważ urodziny w ŚDS to tradycja. W związku z powyższym, urządziliśmy wielkie święto obchodząc jednocześnie urodziny siedmiu uczestnków, którzy swoje święto mieli w trakcie pauzy. Wszystkiego najlepszego dla Pań: Stanisławy, Danuty oraz Ewy oraz Panów: Franciszka, Andrzeja, Piotra, Arkadiusza !

grill

               

 

Piękno Roztocza orac wspaniała letnia pogoda zachęcają do wyjścia w teren, odwiedzenia ciekawych miejsc. Wycieczki zaostrzają apetyt, nic tak dobrze nie smakuje nad zalewem w Józefowie, jak własnoręcznie upieczona na grillu kiełbaska. Było smacznie.

pmc

                            

 

            W trudnych czasach, a takie niewątpliwie nastały, ważnym jest poczucie bezpieczeństwa, pewność, że nie zostaliśmy sami. COVID-19 zmienia oblicze świata, przewartościowuje priorytety, zmusza do refleksji, co tak naprawdę jest ważne.

Jak każda ekstremalna sytuacja poddaje nas egzaminom. Czasem strach powoduje irracjonalne zachowania, jak na przykład opisywane w mediach ataki na pracowników służby zdrowia, hejt, niechęć…a czasem akty odwagi , których przykładem może być bezinteresowne zaangażowanie się sióstr zakonnych w opiekę nad opuszczonymi przez wszystkich podopiecznymi jednego z DPS-ów.

Ciężkie czasy zawsze wymuszają trudne decyzje, konieczność określenia się, działania, chociaż niekiedy poddania się.

Wszyscy pracownicy naszego Domu starają się, aby uczestnicy ŚDS nie czuli się opuszczeni. Poczucie bezpieczeństwa, przekonanie, że się jest ważnym dla innych jest kluczowym aspektem dla prawidłowego funkcjonowania osób niepełnosprawnych, które tak często mają zaniżoną samoocenę.

Wykluczenie…stygmatyzacja… staramy się aby takie terminy, dla uczestników, były abstrakcją, jedynie hasłem encyklopedycznym.

Tym razem, po raz kolejny, organizujemy pomoc żywnościową dla uczestników naszego Domu. Paczka, życzliwy uśmiech, rozmowa ułatwiają znoszenie codzienności.

                                      

  s

                                W związku z trwającą epidemią na terenie całego Kraju i świata staramy się pomagać naszym uczestnikom na różne możliwe sposoby. Obecnie przekazujemy paczki żywnościowe na Święta Wielkanocne. Tradycja tych wyjątkowych Świąt była do tej pory kultywowana w naszym Domu. Nikt nie potrafił sobie wyobrazić, że w tym dniu zabraknie żurku, białej kiełbasy, keksa i mazurka...pisanek i dzielenia się jajkiem. Niestety w tym roku Święta Wielkanocne będą inne. Nie tylko dla naszych uczestników. Każdy z nas spędzi je inaczej niż zazwyczaj. Mamy nadzieję, że paczki żywnościowe pomogą uczestnikom użądzić Święta w swoich domach. I oczywiście wszyscy czekamy na zakończenie epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie !

dzk

                         

                                    Po raz pierwszy Dzień Kobiet obchodzony był 28 lutego 1909 roku w USA, Miał on służyć  krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. Dzień ten przypadał na 8 marca i tak już zostało do dzisiaj. Dzień Kobiet nie jest obchodzony jedynie w Polsce. Obecnie jest to oficjalne święto również w Albanii,Algierii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie,Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze,Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech oraz Zambii. W Dzień Kobiet w innych krajach podobnie jak Polsce mężczyźni obdarowują bliskie panie upominkami - wręczają kwiaty lub składają życzenia. We Włoszech przykładowo kobiety obdarowywane są gałązkami akacji srebrzystej. Akacje srebrzyste i czekolada są także najczęstszym prezentem w Rosji. W Portugalii i Rumunii zazwyczaj noc 8 marca grupy kobiet świętują na specjalnych obiadach i przyjęciach dedykowanych tylko paniom. Przedstawiamy relację fotograficzną z tego święta obchodzonego w naszym Domu.

maska2020

                      Występ artystów z teatru w Krakowie.

 

 

 

 

wal2019

                       

 

  Walentynki. Święto przywędrowało do nas z Ameryki.

Jest bardzo pozytywnie kojarzone, pełne radości, uśmiechu i wzajemnej

życzliwości. W oryginale, święto zakochanych jednak nasi uczestnicy

obchodzą je w innym kontekście. Każdy, kto kogoś po prostu lubi, okazuje mu to tego dnia w szczególny

sposób, wobec czego jest radośnie i wesoło !

 

100ho

                             

        Wszystkiego najlepszego Pani Honorato !

 

 

 

tort ur

                                 

                       

 

   100 lat Panie MARKU !

 

 

 

 

w2019

                         

 

    Uroczyste Spotkanie Wigilijne zorganizowane przez

 Caritas Józefów. Spotkanie odbyło się w MOK w Józefowie.

Przy organizacji Wieczerzy pomagał ŚDS, MOPS organizacje pozarządowe. Impreza ma na celu

integrację mieszkańców, promowanie idei wspólnego świętowania. Jak co roku, było wspaniale.

Pyszne, tradycyjne potrawy okraszone kolędam i śpiewanymi przez Józefowską kapelę „Rzemyki”.

Jak na Wieczerzę Wigilijną przystało, nie obyło się bez prezentów pod choinką.

mikolajek

                             

                   

 

    Święty Mikołaj. Postać tyleż fikcyjna (tradycja mikołajkowa)

co prawdziwa ( Biskup z przełomu III i IV wieku Mikołaj z Miry ).

Jakby o tym nie myśleć, miło jest powrócić do dzieciństwa, spotkać Mikołaja

w pięknym czerwonym stroju, z wielką siwą brodą, pożartować i pośmiać się

no i dostać jakiś upom inek. Uczestnicy naszego Domu lubią mikołajki i zawsze obdarowują się prezentami.

          

84810610 233155694374403 7874885780609433600 n

                                    

                                       Włączamy się w szlachetną akcję Caritas w Józefowie.

 Uczestnicy wykonali piękne stroiki, które przekazali potem do Caritas

aby w ten sposób wspomóc działalność tej organizacji.

Z Caritas w Józefowie od wielu lat łączą nas przyjazne stosunki. Uczestnicy ŚDS często pomagają

w organizacji różnych imprez czy akcji mających na celu niesienie pomocy potrzebującym.

 

72808260 2286085304847871 1503436916664565760 n

                                

                                       Uczestnicy naszego Domu brali udział w XIII Przeglądzie

 Poezji Recytowanej i Śpiewanej w Biszczy. Oczywiście wszyscy uczestnicy

 przeglądu prezentowali naprawdę wysoki poziom ale wiersze księdza Jana

 w interpretacji naszych uczestników podbiły serca Jury.

 Dodatkową nagrodą dla wszystkich uczestników przeglądu była obecność

Pana Cugowskiego – jednego z wokalistów znanego zespołu Budka Suflera.

 

 

 

folderthumb

                             

   Prace porządkowo – remontowe. W Środku i na zewnątrz.

 Środowiskowy Dom Samopomocy ...  i chyba słowo „DOM” w nazwie jest kluczowe.

 Nasi uczestnicy traktują placówkę właśnie jak dom. Czują się tutaj bezpiecznie

otoczeni życzliwą opieką i pomocą mogą w spokoju brać udział w zajęciach terapeutycznych ale także realizować

swoje zainteresowania. W każdym domu trzeba czasem sprzątać, coś naprawić, więc…zdjęcia są oczywiste ...

86226467 3443852709022719 2795280736188366848 n

                                     

                              Roztocze to wyjątkowa kraina pod względem przyrodniczym.

 Jest tutaj co oglądać, jest gdzie miło spędzić czas. Tym razem pojechaliśmy na wycieczkę

obejrzeć szumy w Suścu.

Piękny, majestatyczny las przecina wstęga wijącej się rzeki, tworząc co chwila małe kaskady wodne, szumy.

 

eko

                                      Kolejny już Festiwal Kultury Ekologicznej w Józefowie.

Jak co roku nasz Dom miał swoje stoisko na którym były prezentowane

prace uczestników, wykonane w ramach zajęć terapeutycznych

w pracowniach: rękodzieła artystycznego oraz technicznej.Goście Festiwalu bardzo pozytywnie przyjeli ŚDS.

Było wiele  ciepłych słów, wsparcia i podziękowań. Wzruszenie i radość, jaką czuliśmy po raz kolejny

przekonały nas wszystkich o wielkim sensie i ppotrzebie naszej pracy.      

             

rr

  

                       Piękno przyrody Roztocza, niepowtarzalne krajobrazy

czyste powietrze oraz sprzyjająca aura zachęciły nas do wycieczki rowerowej.

Trasa może niezbyt długa, bo 25 km jednak wszyscy uczestnicy rajdu byli

zadowoleni. Na pewno to powtórzymy !      

 

kamien

                                 

                           3 lipca uczestnicy ŚDS w Józefowie jeździli na połączoną
  z piknikiem 
wycieczkę na wzgórze kamień, w celu zwiedzenia wyjątkowego
  miejsca, jakim jest 
pomnik przyrody nieożywionej - Piekiełko.
  Uczestnicy z zainteresowaniem wysłuchali 
 legendy o powstaniu tego miejsca.
  Potem dowiedzieli się, jak to było naprawdę.

Piesza wędrówka po wzgórzu "Kamień" wzbudziła "wilczy" apetyt wobec czego
kiełbaska z grilla znikła błyskawicznie. 

h m

                                 

 

 

             27-28 czerwca 2019 roku uczestnicy Śds w Józefowie napewno zapamiętają na długo. W tych dniach odbyła się bowiem wycieczka do przepięknego Krakowa. Zwiedzaliśmy zabytki Starego Miasta, przewodnik opowiadał o mieście, tradycjach i legendach. Mieliśmy okazję dotknąć serca Dzwonu Zygmunta - symbolu naszego Państwa. Oglądaliśmy Wawel, Barbakan, ulice i place. Pomniki i rzeźby. Zwiedziliśmy podziemia, gdzie spoczywają Polscy Królowie. Dzień pełen wrażeń. Zmęczeni ale szczęśliwi przenocowaliśmy w hotelu by następnego dnia zwiedzać krakowskie Łagiewniki.  Pozostały piękne wspomnienia i garść zdjęć, którymi dzielimy się na naszej stronie. Zapraszamy na fotograficzna relację z Krakowa,

 

 

zyczenia na imieniny ava

                     

 

     Dzisiaj jest Święto Pani Tereski !

 

 

 

 

 

im avatar

                          

 

Świętujemy z Panią Danusią !

 

 

 

 

korona

                         

 

   Uczestnicy naszego Domu odwiedzili niewielką miejscowość Bełżec.

                     W 1942 roku hitlerowcy  utworzyli tutaj obóz zagłady.

                     Bestialstwo, okrucieństwo ale tez i bezsens zadawanego cierpienia

 jest porażające. Miejmy nadzieję, że piekło, jakie zgotowali ludzie innym ludziom nigdy już się nie powtórzy !

 

pilka

                 

 

      XVIII Integracyjny Turniej Piłki Nożnej

 

 

 

 

 

piotr

                       

 

Święto Pana Piotra

 

 

 

 

 

 

wiel

               

 

   

 Wielkanoc 2019 w ŚDS

 

 

 

 

roman

                

 

  Święto Pana Romana

 

 

 

 

 

1to

            

   MiszMasz czyli Kogel Mogel 3

 

 

 

 

 

1to

          

 

Święto Pana Jana

 

 

 

 

bnfafi

       

 

  Boże Narodzenie

 

 

 

 

sando

                      

 

  Wycieczka do Sandomierza

                     A wiec...stało się ! W koću odwiedziliśmy Sandomierz. Piękne, miasto o niebanalnej i ciekawej historii przyjęło nas gościnnie, pokazując to, co ma najpiękniejsze. Przewodnik  opowiadał ciekawe fakty, mity i legendy a także zabawne anegdoty.  Hitem wycieczki był rejs statkiem po Wiśle. Królowa Polskich
  rzek okazała się łaskawa i nikt nie dostał choroby morskiej. Sandomierz na zawsze utkwi w naszej pamięci jako cudowny kawałek Polski !

 

100

                   Konkurs-SP w Stanisławowie

                   W tym roku cały Kraj obchodzi jubileusz stu-lecia odzyskania  przez Polskę niepodległości. Z tej okazji Szkoła Podstawowa  w Stanisławowie zorganizowała integracyjny konkurs plastyczny dotyczący tego doniosłego faktu. W grupie osób dorosłych nasi uczestnicy zajeli pierwsze miejsca.

 

adzki

                       Andrzejki W ŚDS

                   Zdjęcia z zabawy andrzejkowej, jaka odbyła się w naszym Domu. Odwiedzili nas znamienici goście z ŚDS w Biłgoraju  oraz Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Krasnobrodzie. Zabawa była wspaniała. Zawiązały się nowe przyjaźnie.  Na zakończenie wszyscy żałowaliśmy, że czas biegnie tak szybko,
zabawa dobiega końca, a następne Andrzejki...dopiero za rok.

 

and

                          imieniny Andrzejów !

                    Jednym z najpopularniejszych imion męskich w naszym Kraju ciągle pozostaje Andrzej. Obchodzenie imienin Andrzeja wiąże ię z różnymi tradycjami i zabawami. W naszym Domu mamy aż 5 panów o imieniu Andrzej wobec czego uroczystość była naprawdę solidna ;)

 

wpds

                           integracyjne warsztaty-podsumowanie

                      Podsumowanie integracyjnych warsztatów rękodzieła artystycznego w Bibliotece w Józefowie. Nasi uczestnicy dostali nagrody i wyróżnienia. Okazało się, że są ludźmi  utalentowanymi artystycznie.

 

 

 

re

        

 

                Integracyjne warsztaty

      Relacja fotograficzna z integracyjnych warsztatów rękodzieła artystycznego, które odbyły się w  Bibliotece w Józefowie. Integracja osób niepełnosprawnych  ze środowiskiem jest bardzo ważnym nażędziem   terapeutycznym, Pozwala pozbyć się stygmatów,uwierzyć w siebie, lepiej funkcjonować.

 

 

zm

                                          Stroiki na Święto zmarłych

                Od zarania dziejów toczy się wielkie koło życia. Ludzie rodzą się, żyją, by na koniec odejść. Pozostaje  pamięć. My także pamiętamy o uczestnikach, którzy odeszli. Pracownia rękodzieła wykonała w tym roku wyjątkowo piękne stroiki, które położymy na grobach uczestników,

rem

                      

 

                   Mały remoncik ;)

                Drobne naprawy i remonty a nawet malowanie  nam nie straszne, dzięki uczestnikom z pracowni  technicznej. Doceniamy i dziekujemy :)

 

slat

                

 

                   Świętujemy z Panią Renatą !

            Gromkie STO LAT ! a potem się działo...życzenia, śpiewy, kwiaty i prezenty. Oczywiście nie obyło się bez pysznego  ciastka - arcydzieła pracowni kulinarnej !

 

stla

                              

 

      Święto Pani Marii !    

     "...jak szybko mijają chwile...jak szybko mija czas..." - jakże  prawdziwe są słowa starej piosenki. Już miną rok   i znowu świętujemy z Panią Marią.

 

 

 

jesien

            

 

                          Event "powitanie jesieni"

  Dom Kultury w Tarnogrodzie. Impreza zorganizowana przez naszych  przyjaciół z ŚDS w Tarnogrodzie. Był konkurs na najsmaczniejsze   ciasto. Dostaliśmy wyróżnienie !

 

20

                                  20-lecie ŚDS w Józefowie !

 

 

 

 

 

 

60 0

                                         100 lat Panie Tadeuszu !

 

 

 

 

 

 

winiep

                                 

                                         Widowisko z okazji odzyskania niepodległości

 

 

 

cih b

                                       wycieczka do miejsc pmięci

 

 

 

 

 

 

 

 

 

roztocze

                                            wycieczka do Zwierzyńca

 

 

 

 

pilka

                                                 XVII Integracyjny Turniej Piłki Nożnej

                              Drużyn Pięcioosobowych

 

 

 

 

                                                   

piknik

                                                Wycieczka na Szumy

 

 

 

 

jacek

                                             100 lat dla Pana Jacka

 

 

 

 

 

100 lat stanislawa

                                         wszystkiego najlepszego Pani Stanisławo !

 

 

 

 

 

100 lat jan

                                                   Święto Pana Jana

 

 

 

 

 

adrian 100 lat

                                                Dzisiaj świętuje Pan Adrian

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

100 lat maria

                                    serdeczne życzenia dla Pani Marii

 

 

 

 

 

 

100 lat lucyna

                                         Świętujemy z Panią Lucyną

 

 

 

 

 

 

sto lat m k

                                           Święto Pani Marzeny

 

 

 

 

 

100 lat

                                            Najlepsze życzenia Pani Danusiu !

 

 

 

 

 

 

100lat

                                           100 lat Panie Franciszku !

 

 

 

 

AK

                                             Komendant AK

                                 Pan Porucznik Konrad Bartoszewski

 

 

 

xdsx

                              "Zdrówko" w wykonaniu Agencji Artystycznej

                       "Galana"

 

 

 

 

 

fot ostatki

                                 zabawa ostatkowa w ŚDS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

esynte

                               Spotkanie opłatkowe

 

 

 

aesybisok

                           Konkurs Bożonarodzeniowy

 

 

 

 

 

 

mikolajki

                                    Mikołajki A.D. 2017

 

 

 

 

uro tort

                                             

                                             Urodziny Pani Ewy

 

 

 

 

 

 

tort ur

                                                   

                                       Urodziny Pana Henryka

 

 

 

 

 

an 1

                                                     Wyjazd na zabawę andrzejkową

 

 

 

 

sto lat

                                                       urodziny Pana Mariana 

 

 

 

 

listyM 3

                                                       Listy do M - 3

 

 

 

 

 

 

 

 

1 sw zm

                                                      porządkowanie mogił

 

 

 

str 1

                                                     Stroiki na święto zmarłych

 

 

 

 

1 r   

                                                 Święto Pani Renaty

 

 

 

DSCN3497

                                                   Jesienne grzybobranie

 

 

 

kw

                                                  Święto Sylwii

 

 

 

 

 

 

dzp

                         Dzień Zdrowia Psychicznego

 

 

 

 

photo small

                                                   wycieczka na grzyby

 

 

 

 

01

                                                   święto Pana Jurka

 

 

 

001

                                                     święto Pana Janusza

 

 

 

img 1082

                                                    Wystawa haftu krzyżykowego

 

 

 

 

eko

                                                   Wystawa rękodzieła artystycznego na Eko festiwalu

 

 

 

 

zoo

                                                     Wycieczka do ZOO w Zamościu

 

 

 

 

tyt

                                                         Wielkanoc 2017

 

 

 

 

jeden

                                                           Teatr z Krakowa

 

 

 

 

sea

      

                                                            Święto Pani Marii

 

 

 

  tort                                      

                                        Święto Pana Jacka

 

 

 

str1

                                          Święto Pana Stanisława

 

 

 

 

 

integracja                                   Piknik integracyjny

florianka                           Florianka

zamosc                                   Wycieczka do Zamościa

12234123                                                   aby było ładniej

689658                                        składamy tunel

15556                                       będą zbiory !

IMG 0576                                       robimy piękne stroiki świąteczne

13546                                   zajęcia - pracownia techniczna

7876                                  Dzieje się smacznie !

koncert                            koncert kolęd

1778                            święto Pana Andrzeja

1090                   święto Pani Lucyny

11221                 święto Pani Moniki

axa            święto Pana Jana

1.1.1       święto Pana Adriana

1 0.jpg                     koncert uczniów Szkoły Muzycznej

1 1.jpg               Turniej piłki nożnej

1      konkurs stroików w MOK

wigilia       Integracyjna Wigilia 2016

grzyby         

    a teraz na grzyby

 

 

 

  kino

      kino "Stylowy" w Zamościu

 

 

 

   

  pierogi

         dzisiaj rządzą pierogi

 

 

 

  listopad

        1 listopada

 

 

 

J.pilsudzki33

         11 listopada

XVII Integracyjny Turniej Piłki Nożnej Drużyn Pięcioosobowych

[/pb_text][/pb_column][/pb_row]

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com