Galeria Multimedialna:

Ktoś mądry powiedział kiedyś, że miarą człowieka nie jest to, co posiada, ale to czym się dzieli z innymi.
W myśl tej sentencji pięknie wpisuje się inicjatywa uczestników naszego Domu, którzy chcą wesprzeć akcję „Wybudźmy Elżbietę”. Sprawa dotyczy Pani Eli, mieszkanki gminy Józefów, potrzebującej pomocy w rehabilitacji po stanie śpiączki. Dnia 17 października 2021 r. odbędzie się koncert charytatywny połączony z piknikiem, mający na celu uzbieranie odpowiedniej kwoty pieniędzy dla Pani Eli. Z wielką przyjemnością weźmiemy udział w tej akcji. Przygotowania trwają „pełną parą”. Pani Elu, życzymy zdrowia i wytrwałości. Na pewno się UDA !

Akcja „Sprzątanie Świata” z roku na rok zyskuje na popularności. Coraz więcej osób, instytucji chce poświęcić trochę czasu spełniając szlachetną misję ratowania ziemi od zalegających śmieci. W 2021 roku niemal 3000 grup lokalnych w całej Polsce zarejestrowało się do udziału w akcji. W weekend 17-19 września nastąpił wielki finał. „Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska, której w tym roku przyświeca hasło “Myślę, więc nie śmiecę”. Jej celem jest edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko naturalne.
Wzorem lat ubiegłych, uczestnicy naszego Domu wystąpili z inicjatywą wzięcia udziału w sprzątaniu, no może nie całego świata, ale małego jego wycinka – gminy i miasta Józefów.

W dniu 9 września 2021 r. Tarnogrodzkie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych wraz ze Środowiskowy Dom Samopomocy w Tarnogrodzie zorganizowały spotkanie integracyjne oraz konkurs pt. "Najciekawszy obiekt w mojej okolicy widziany oczami niepełnosprawnych - promocja regionu".
Miejscem spotkania był Tarnogrodzki Ośrodek Kultury. Swoich sił w konkursie próbowały osoby niepełnosprawne, reprezentujące aż siedem placówek: Środowiskowe Domy Samopomocy z Biłgoraja, Soch, Tarnogrodu, Józefowa i Bychawy oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej z Józefowa i Dom Pomocy Społecznej w Teodorówce koło Biłgoraja.
Kompozycje, prezentacje multimedialne, modele architektoniczne bądź historyczne to skromny wycinek kreatywności i pomysłów, prezentowanych na konkursie. Każda z prac miała „to coś”, dlatego Jury miało „twardy orzech do zgryzienia”. Bogactwo technik plastycznych jakimi posłużyli się artyści było ogromne, m. innymi: papieroplastyka, malarstwo, stolarstwo czy haft. Perełką konkursu okazał się występ teatralny, prezentując sztukę pt. "Król jegomość w Tarnogrodzie", przygotowany przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Tarnogrodzie.
Nasz ŚDS nie miał się czego wstydzić. Obraz przedstawiający basztę widokową na terenie kamieniołomów w Józefowie, namalowany przez Pana Janusza a także sama baszta widokowa, wykonana techniką papieroplastyki przez Pana Arkadiusza zdobyły uznanie w oczach Jury.

14 września 2021 roku uczestnicy ŚDS w Józefowie jeździli na wycieczkę Do Kazimierza Dolnego. Przepiękne, malownicze miasteczko położone tuż nad Wisłą zaoferowało nam cudowną pogodę a także mnogość zabytków i atrakcji, w tym rejs statkiem po królowej Polskich rzek.
Uczestnicy, zauroczeni tym magicznym miejscem nie mieli ochoty wyjeżdżać wobec czego wycieczka przeciągnęła się o dwie godziny. Szkoda, że piękne chwile mijają tak szybko, ale trudno. Wracamy do codzienności ⯑

Dzisiaj świętujemy z dwiema Paniami: Stanisławą i Ewą. Uroczyste obchodzenie urodzin jest tradycją naszego domu. Życzenia, prezenty, ale chyba przede wszystkim pamięć o ich święcie bardzo wzruszyła obie Panie. Pojawiła się nawet łza, ale była to łza radości, okraszona szczerym uśmiechem. Życzymy obu Paniom wielu radosnych chwil, dużo zdrowia oraz wszelkiej pomyślności !

W myśl zasady: cudze chwalicie, swojego nie znacie zwiedzaliśmy dzisiaj sanktuarium w położonej nieopodal Józefowa Radecznicy. Jest to miejsce kultu znane z cudów za wstawiennictwem Świętego Antoniego. Wikipedia opisuje to miejsce w następujący sposób:
„…Historia klasztoru w Radecznicy zaczęła się 8 maja 1664 r., kiedy na wzgórzu zwanym Łysą Górą miał się objawić św. Antoni z Padwy Szymonowi Tkaczowi, mieszkańcowi wioski. Wieści o cudownym objawieniu i o łaskach, jakie zostały tu udzielone, uczyniły to miejsce celem wielu pielgrzymek. Gdy wieści te dotarły do bpa Mikołaja Świrskiego, sufragana chełmskiego, zakupił całą wieś, a następnie zwrócił się do bernardynów z propozycją objęcia tu placówki. Bracia zostali tu ulokowani w roku 1667. Akt fundacyjny klasztoru datowany jest na rok 1670.
Szybko zaczęto wznosić drewniane zabudowania kościoła i klasztoru, a specjalna komisja teologów przesłuchała świadków zdarzeń i osoby, które doznały tu łask. Wnet wytworzyła się tradycja odpustów gromadzących ogromne rzesze obydwu obrządków.
Murowany kościół rozpoczęto budować na stoku Łysej Góry pod kierunkiem Jana Linka, budowniczego fortyfikacji Zamościa. Prace rozpoczęto w 1686 r., a konsekrację kościoła urządzono w 1695 r. Była to masywna, barokowa budowla z dwiema wieżami, górująca nad okolicą. W głównym ołtarzu znajdował się obraz św. Antoniego, który wnet zaczęto nazywać cudownym. W 1707 r. zakończono budowę klasztoru. W jego dostępnych dla wiernych krużgankach znajdował się zespół monumentalnych obrazów wykonanych w latach 1780–1781 przez Gabriela Sławińskiego, a przedstawiających miejscowe objawienia i cuda Antoniego Padewskiego…” – Link do opisu:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_%C5%9Bw._Antoniego_z_Padwy_w_Radecznicy
Naprawdę było co oglądać. Architektura przepiękna, uczestnicy naszego Domu poczuli charyzmę tego miejsca.

Odwiedziliśmy farmę Alpak. Ni to wielbłąd…ni to lama…ale bardzo fajne zwierze.Wikipedia m. innymi mówi, że: „ …Alpaki są zwierzętami stadnymi, które hodowane są w całej Ameryce Południowej. Zazwyczaj jednak żyją w umiarkowanych warunkach w Andach południowego Peru, zachodniej Boliwii, Ekwadoru i północnego Chile na wysokości od około 3500 do 5000 m n.p.m. Nie są ograniczone do określonego środowiska, co sprawia, że są łatwe w utrzymaniu i występują na wielu obszarach.
Większość światowej populacji alpak żyje w regionie Altiplano Peru-Chile-Boliwia w Ameryce Południowej. Najwięcej, bo ponad połowa na świecie znajduje się w Peru i liczy 3,3 mln sztuk, 420 tys. żyje w Boliwii oraz 45 tys. w Chile. W związku z tym, że nie występują u nich problemy z aklimatyzacją zwierzęta te występują także na innych kontynentach…” (https://pl.wikipedia.org/wiki/Alpaka_(zwierz%C4%99)
Te przemiłe, urocze i łagodne zwierzątka bardzo spodobały się naszym uczestnikom. Można było je pogłaskać, nakarmić, przytulić. Wspaniała przygoda !

"... STO LAT, STO LAT NIECH ŻYJE ŻYJE NAM..." Były życzenia, słodki poczęstunek, upominki. Tak Świętujemy razem z Panem Tadeuszem. Jeszcze raz, moc najlepszych życzeń dla Pana Tadzia !!!

„Wiosna wiosna wiosna ach to ty ...” chciało by się zaśpiewać za Panem Markiem Grechutą. Piękna słoneczna pogoda a także znaczne złagodzenie obostrzeń związanych z COVID-19 zachęciły naszych uczestników do wycieczki po okolicy powiązanej z pieczeniem kiełbasek na grillu nad zalewem w Józefowie. Uczestnicy zwiedzili miejsce holokaustu ludności żydowskiej, wymordowanej przez hitlerowców w czasie II Wojny Światowej. Potem było napawanie się pięknem przyrody, słońcem, które świeciło jak jeszcze nigdy tego roku no i oczywiście pyszne kiełbaski upieczone na grillu. Zdecydowanie...dzień zaliczamy do udanych !

A więc w końcu ! Pandemia COVID-19 odpuszcza w naszym Kraju na tyle, że władze podjęły decyzję o przywróceniu zajęć stacjonarnych. To wspaniała wiadomość dla uczestników zajęć naszego Domu ale także dla pracowników. Wszyscy mamy dosyć korona wirusa, związanych z nim obostrzeń i utrudnień. Rozumiemy, że zamknięcie placówki było niezbędne ale cieszymy się, że znowu możemy się spotkać.
W czasie pauzy nawarstwiły się zaległości, w postaci święta aż czworga z naszych uczestników: Pani Danuty, Pani Lucyny, Pana Jana oraz Pana Piotra. W związku z powyższym, jest impreza. Życzenia, kwiaty, upominki, słodki poczęstunek i gromkie STO LAT znowu rozbrzmiewa w ŚDS-sie !

Dzień Mężczyzny w ŚDS :)

8 marca 2021 roku był wyjąkowym dniem w naszym Domu. Już od rana dało się wyczuć, że to szczególny, świąteczny i radosny dzień. Wszystkie Panie chodziły uśmiechnięte, zadowolone. Panowie z poważnymi minami starali się utrzymać tajemnicę aż w końcu nadszedł czas życzeń, kwiatów, śmiechu i słodkiego poczęstunku. Jeszcze raz, WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO ! Drogie Panie.

Nadszedł ten dzień, wyczekiwany przez wszystkich – Wigilia Bożego Narodzenia.
W pracowni kulinarnej wrze jak w ulu, unosi się piękny zapach wigilijnych potraw. Szczękają naczynia, z garnków unosi się para. Uczestnicy zadowoleni, uśmiechnięci, czekają na tę chwilę. Zaraz będziemy składali sobie życzenia, dzielili opłatek, śpiewali kolędy. W naszym Domu przestrzegamy tradycję wobec czego potrawy na stole są także tradycyjne. Wszystkie przygotowali nasi uczestnicy. Ciężkie czasy, COVID, pandemia, wymuszają zachowanie ostrożności, pewnego dystansu, jednak pomimo tego atmosfera jest rodzinna, pełna empatii i radości.
Życzymy Państwu, aby i w Państwa domach nie zabrakło pysznych potraw na stole, życzymy radosnych Świąt Bożego Narodzenia !

Miejska biblioteka w Józefowie od lat krzewi kulturę, organizuje widowiska, eventy, spotkania z twórcami, a także konkursy. W tym roku także został ogłoszony konkurs online, w którym postanowili wziąć udział uczestnicy naszego Domu. Wykonali piękne prace plastyczne, które potem zostały przesłane pocztą elektroniczną. Jury będzie miało prawdziwy problem, ponieważ wszystkie prace są bardzo ładne, każda ma swój styl i widać, że autorzy przelali na dzieło cząstkę siebie, swojej wizji Świąt. Ja nie wiedziałbym, którą z prac wskazać, jako tę najlepsza...
Zapraszamy na stronę biblioteki: http://www.mbpjozefow.naszabiblioteka.com

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Dla każdego z nas to szczególny czas. Każdy czuje tą atmosferę, zdaje się nam, że słychać już kolędy i świąteczne dzwonki. Aby dodać blasku tym chwilom, aby uczynić je wyjątkowymi, uczestnicy - w ramach zajęć w pracowni rękodzieła artystycznego, robią świąteczne stroiki. Te misterne dzieła sztuki będą prawdziwą ozdobą każdego Świątecznego stołu a zapach świerkowej gałązki sprawi, że każda wigilijna potrawa będzie smakowała po królewsku.

Pauza w zajęciach ŚDS przyniosła wiele konsekwencji. Jedną z nich, jest bałagan na posesji Domu spowodowany liśćmi, które spadły z drzew. Przyszedł więc czas, na spóźnione jesienne porządki. Pracownia techniczna ruszyła do boju. Zagrabianie liści to fajna praca. Jest wesoło. W porządkach pomogli nam przyjaciele z WTZ w Józefowie. Współpraca przyniosła wymierne korzyści. Teren wokół ŚDS wygląda już czysto i estetycznie.

Pauza w zajęciach terapeutycznych ŚDS trwała długo. Niektórzy z nas nie mieli możliwości skorzystania z usług fryzjerskich. Brak fryzjera w miejscu zamieszkania, kolejki, telefoniczne zapisy...skutecznie utrudniały skożystanie z tej - jakże potrzebnej usługi. A włosy rosły i rosły... Na szczęście to już koniec kłopotów. W ramach treningu dotyczącego wyglądu zewnętrznego, strzyżemy włosy. Śmiechu i żartów było co niemiara a efekty okazały się naprawdę dobre :)

Braliśmy udział w konkursie p.t. „Wesoła Jesień” zorganizowanym przez naszych przyjaciół w Tarnogrodzie. Uczestnicy naszego Domu bardzo się starali, aby wypaść jak najlepiej. Praca była o tyle utrudniona, że zajęcia odbywały się w sposób zdalny, wobec czego pomoc ze strony instruktorów była utrudniona. Jednak chyba się udało. Dostaliśmy piękny dyplom oraz upominek w postaci gier planszowych, które na pewno przydadzą się na zajęcia świetlicowe. Składamy serdeczne podziękowania dla ŚDS w Tarnogrodzie za organizację konkursu.

Uczestnicy ŚDS w Józefowie wzięli udział w konkursie poetyckim p.t. „Księżyc Twardowskiego”, zorganizowanym przez WTZ w Biszczy. Ze względu na trudne czasy, tegoroczny konkurs odbył się zdalnie. Uczestnicy nagrali swoje deklamacje a potem wysłali pocztą elektroniczną na konkurs. Poezja Księdza Twardowskiego jest trudna, ale bardzo piękna. Interpretacja uczestników naszego Domu musiała wywrzeć wrażenie na Jury, o czym świadczą dyplomy. Gratulujemy wrażliwości i pięknych deklamacji wierszy Księdza Twardowskiego !

W związku z zawieszeniem zajęć terapeutycznych w ŚDS, uczestnicy pracują w swoich domach. Instruktorzy podają pomysły, podpowiadają, doradzają. W ramach zdalnych zajęć nasi uczestnicy wykonali kartki świąteczne. Część na potrzeby naszego Domu – wyślemy je do naszych przyjaciół a pozostałą część dla Urzędu Miejskiego w Józefowie. Uczestnicy cieszą się, że UM wysyłając nasze kartki przyczyni się do promocji ŚDS, że będą mogli pochwalić się swoją pracą, talentami i inwencją. W mojej ocenie, kartki piękne, a Państwo jak uważacie ?

Pauza w zajęciach terapeutycznych ŚDS przedłuża się. Uczestnicy pozostają w domach. Pracują zdalnie z instruktorami, jednak martwimy się o ich sferę socjalno – bytową . Większość posiada bardzo skromne środki finansowe na swoje utrzymanie. W wioskach, gdzie mieszkają, brakuje sklepów spożywczych. Nasi uczestnicy to często osoby samotne. W związku z powyższym – po raz kolejny rozwozimy paczki żywnościowe. Dzięki temu wiemy, że mają co jeść. Mamy nadzieję, że wizyta z paczką żywnościową przyniesie także inny, ten niewymierny, ale jakże ważny efekt. Uczestnicy poczują się potrzebni, wiedząc, że ktoś o nich pamięta. Uśmiechy na twarzach, radość z wizyty rekompensują nam trud włożony w gromadzenie i kolportację żywności. Niezmiennie...czekamy na koniec pandemii !!!

Liczba zarażeń COVID-19 wciąż jest bardzo duża. Wirus nie oszczędza naszego województwa, powiatu, gminy. Wojewoda Lubelski przedłużył pauzę w zajęciach terapeutycznych naszego domu do końca listopada b.r. Co będzie dalej, nikt nie jest w stanie przewidzieć. Wszyscy staramy się odnaleźć w tej trudnej sytuacji. Przyświeca nam dobro uczestników. Instruktorzy pracują z nimi zdalnie, starając się pomagać w problemach dnia codziennego, podpowiadają co i jak, namawiają do każdej możliwej w tych warunkach formy aktywności, przypominają o zasadach bezpieczeństwa, maseczkach, dystansie, dezynfekcji. Uczestnicy otrzymują pomoc żywnościową w formie gorących obiadów, a także paczek z jedzeniem o przedłużonym terminie przydatności. Wszyscy z nadzieją patrzymy w przyszłość i czekamy na koniec epidemii !

Niestety, koronawirus nie odpuszcza. Sytuacja w Kraju i na świecie jest na tyle poważna, że Wojewoda Lubelski podjął decyzję o zawieszeniu z dniem 23 października 2020 r. zajęć terapeutycznych w placówkach, w tym także w naszym Domu. Decyzja z wszech miar uzasadniona, ma ochronić uczestników ŚDS przed zarażeniem, jednak smutno nam wszystkim, że ponownie musimy się rozstać.
Wielu naszych uczestników znalazło się w trudnej sytuacji życiowej. Mieszkają często na terenie wiosek, gdzie nie ma sklepów, więc trudno im zakupić żywność, mają problem z wyjściem z domu ponieważ deficyty przeszkadzają w podstawowych czynnościach, nie bez znaczenia są także skromne środki finansowe, jakimi dysponują. Z tych powodów, nasi uczestnicy zostali objęci różnymi formami pracy socjalnej. Dostarczamy im codziennie obiady a także paczki żywnościowe, aby w tych trudnych czasach wiedzieli, że nie są sami i po prostu...mieli co jeść.
Empatia to jedna z kluczowych cech, swoista miara człowieczeństwa. Nie można jedynie mówić o współczuciu, o potrzebie pomagania innym. Czasem słowa to za mało. Czasem trzeba po prostu coś zrobić. Z podobnego założenia wychodzą nasi uczestnicy. Poraz kolejny włączyli się w akcję Caritas w Józefowie polegającą na zbiórce żywności od klientów marketów. Zebrana żywność została przekazana osobom potrzebującym. Za udział w akcji, serdecznie dziękujemy !

Grzybobranie w październiku, to jest coś ! Borowiki, koźlarze, rydze, kurki i podgrzybki...wysyp grzybów przyprawia o zawrót głowy. Nasi uczestnicy znają się na grzybach, doskonale potrafią odróżniać te jadalne od trujących. Piękne czerwone muchomory tylko oglądaliśmy... nie , nikt ich nie zbierał ;)

Wikipedia mówi, że:
Makrama – Znana od starożytności sztuka wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka. Technika wiązania przedostała się do Europy ze starożytnej Asyrii i Babilonii. W średniowieczu stosowano ją głównie do ozdoby królewskich szat, w późniejszych wiekach wykonywano również pokrycia na łoża, sofy, fotele.
Uczestnicy ŚDS wzięli udział w 2 dniowych warsztatach Makramy. Początkowo to, co wydawało się skomplikowane, okazało się do zrobienia, a efekty pracy uczestników zaskoczyły nawet Panią Trenerkę ;)

Ekologia, czyste powietrze i przyroda są dla naszych uczestników ważnym aspektem codziennego funkcjonowania.
Taka postawa, proekologiczna, cieszy i napawa optymizmem co do przyszłości naszej planety. Każdy powinien dbać o ekologię, ponieważ negatywne zmiany, jakie wprowadzamy prowadzą do degradacji środowiska naturalnego, zmian klimatycznych i innych nieprzyjemnych rzeczy.Wzorem lat ubiegłych, także i dzisiaj uczestnicy ŚDS biorą udział w ogólnopolskiej akcji sprzątania świata. A … jak się okazało...jest co sprzątać !

Piękna pogoda zachęca do aktywności na świerzym powietrzu. Nasi uczestnicy zaproponowali wypad na grzyby. Pomysł znalazł u wszystkich uznanie. Grzybobranie to bardzo przyjemny sposób na pożyteczne spędzanie wolnego czasu. Zbiory są zaskakująco obfite. Będzie pyszny sosik... ;)

Okiem ukrytej kamery podglądamy przygotowania naszych recytatorów do konkursu poetyckiego. Repertuar ambitny, ponieważ wiersze ks Jana Twardowskiego. Na pewno trudne, ale piękne i niosące głębokie przesłanie. Warto mieć w domu tomik poezji ks Twardowskiego i czasem poczytać. Tymczasem nie przeszkadzajmy już artystom w doskonaleniu warsztatu.

Relacja fotograficzna z urodzin Pani Eugenii. Uczestnicy naszego Domu przywiązują wielką uwagę do tradycji, obchodzą święta, biorą udział w uroczystościach ale równie ważne są urodziny czy imieniny każdego z nich.
Pani Eugenia przyjęła piękne życzenia od kolegów i koleżanek a także pracowników ŚDS, została obdarowana upominkami a potem wszyscy śpiewaliśmy STO LAT ! , jedliśmy pyszne ciastka i cukierki.

Koronawirus, pandemia, Covid, zagrożenie... ciągle o tym słyszymy i faktycznie istnieje realne niebezpieczeństwo zarażenia sie chorobą, ale wszyscy jesteśmy ciekawi świata, nowych wrażeń i przygody. W związku z powyższym postanowiliśmy zorganizować wycieczkę do Zamojskiego Ogrodu Zoologicznego. Egzotyczne zwierzęta z każdego regionu świata były dla uczestników namiastką podróży do Afryki, Indii czy Azji. Pomimo letnich upałów humory dopisywały a obiad w Zamościu smakował jak poczęstunek w Bombaju.

W ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym, w związku z Programem Operacyjnym Pomoc Żywnościowa 2014 - 2020 odwiedził nas dzisiaj profesjonalny kocharz, który pokazywał, w jaki sposób - prosto, smacznie i zdrowo m ożna wykożystać żywność otrzymaną z Banku Żywności. Potrawy ładnie wygladały, smakowały jeszcze lepiej a łatwość ich wykonania była naprawdę zaskakująca. Nasi uczestnicy otrzymali od prowadzącego przepisy na każdą z przyżądzanych i degustowanych dzisiaj potraw.


Piękno Roztocza orac wspaniała letnia pogoda zachęcają do wyjścia w teren, odwiedzenia ciekawych miejsc. Wycieczki zaostrzają apetyt, nic tak dobrze nie smakuje nad zalewem w Józefowie, jak własnoręcznie upieczona na grillu kiełbaska. Było smacznie.

W trudnych czasach, a takie niewątpliwie nastały, ważnym jest poczucie bezpieczeństwa, pewność, że nie zostaliśmy sami. COVID-19 zmienia oblicze świata, przewartościowuje priorytety, zmusza do refleksji, co tak naprawdę jest ważne.
Jak każda ekstremalna sytuacja poddaje nas egzaminom. Czasem strach powoduje irracjonalne zachowania, jak na przykład opisywane w mediach ataki na pracowników służby zdrowia, hejt, niechęć…a czasem akty odwagi , których przykładem może być bezinteresowne zaangażowanie się sióstr zakonnych w opiekę nad opuszczonymi przez wszystkich podopiecznymi jednego z DPS-ów.
Ciężkie czasy zawsze wymuszają trudne decyzje, konieczność określenia się, działania, chociaż niekiedy poddania się.
Wszyscy pracownicy naszego Domu starają się, aby uczestnicy ŚDS nie czuli się opuszczeni. Poczucie bezpieczeństwa, przekonanie, że się jest ważnym dla innych jest kluczowym aspektem dla prawidłowego funkcjonowania osób niepełnosprawnych, które tak często mają zaniżoną samoocenę.
Wykluczenie…stygmatyzacja… staramy się aby takie terminy, dla uczestników, były abstrakcją, jedynie hasłem encyklopedycznym.
Tym razem, po raz kolejny, organizujemy pomoc żywnościową dla uczestników naszego Domu. Paczka, życzliwy uśmiech, rozmowa ułatwiają znoszenie codzienności.

W związku z trwającą epidemią na terenie całego Kraju i świata staramy się pomagać naszym uczestnikom na różne możliwe sposoby. Obecnie przekazujemy paczki żywnościowe na Święta Wielkanocne. Tradycja tych wyjątkowych Świąt była do tej pory kultywowana w naszym Domu. Nikt nie potrafił sobie wyobrazić, że w tym dniu zabraknie żurku, białej kiełbasy, keksa i mazurka...pisanek i dzielenia się jajkiem. Niestety w tym roku Święta Wielkanocne będą inne. Nie tylko dla naszych uczestników. Każdy z nas spędzi je inaczej niż zazwyczaj. Mamy nadzieję, że paczki żywnościowe pomogą uczestnikom użądzić Święta w swoich domach. I oczywiście wszyscy czekamy na zakończenie epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie !

Po raz pierwszy Dzień Kobiet obchodzony był 28 lutego 1909 roku w USA, Miał on służyć krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. Dzień ten przypadał na 8 marca i tak już zostało do dzisiaj. Dzień Kobiet nie jest obchodzony jedynie w Polsce. Obecnie jest to oficjalne święto również w Albanii,Algierii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie,Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze,Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech oraz Zambii. W Dzień Kobiet w innych krajach podobnie jak Polsce mężczyźni obdarowują bliskie panie upominkami - wręczają kwiaty lub składają życzenia. We Włoszech przykładowo kobiety obdarowywane są gałązkami akacji srebrzystej. Akacje srebrzyste i czekolada są także najczęstszym prezentem w Rosji. W Portugalii i Rumunii zazwyczaj noc 8 marca grupy kobiet świętują na specjalnych obiadach i przyjęciach dedykowanych tylko paniom. Przedstawiamy relację fotograficzną z tego święta obchodzonego w naszym Domu.

Występ artystów z teatru w Krakowie.

Walentynki. Święto przywędrowało do nas z Ameryki.
Jest bardzo pozytywnie kojarzone, pełne radości, uśmiechu i wzajemnej
życzliwości. W oryginale, święto zakochanych jednak nasi uczestnicy
obchodzą je w innym kontekście. Każdy, kto kogoś po prostu lubi, okazuje mu to tego dnia w szczególny
sposób, wobec czego jest radośnie i wesoło !

Wszystkiego najlepszego Pani Honorato !

100 lat Panie MARKU !

Uroczyste Spotkanie Wigilijne zorganizowane przez
Caritas Józefów. Spotkanie odbyło się w MOK w Józefowie.
Przy organizacji Wieczerzy pomagał ŚDS, MOPS organizacje pozarządowe. Impreza ma na celu
integrację mieszkańców, promowanie idei wspólnego świętowania. Jak co roku, było wspaniale.
Pyszne, tradycyjne potrawy okraszone kolędam i śpiewanymi przez Józefowską kapelę „Rzemyki”.
Jak na Wieczerzę Wigilijną przystało, nie obyło się bez prezentów pod choinką.

Święty Mikołaj. Postać tyleż fikcyjna (tradycja mikołajkowa)
co prawdziwa ( Biskup z przełomu III i IV wieku Mikołaj z Miry ).
Jakby o tym nie myśleć, miło jest powrócić do dzieciństwa, spotkać Mikołaja
w pięknym czerwonym stroju, z wielką siwą brodą, pożartować i pośmiać się
no i dostać jakiś upom inek. Uczestnicy naszego Domu lubią mikołajki i zawsze obdarowują się prezentami.

Włączamy się w szlachetną akcję Caritas w Józefowie.
Uczestnicy wykonali piękne stroiki, które przekazali potem do Caritas
aby w ten sposób wspomóc działalność tej organizacji.
Z Caritas w Józefowie od wielu lat łączą nas przyjazne stosunki. Uczestnicy ŚDS często pomagają
w organizacji różnych imprez czy akcji mających na celu niesienie pomocy potrzebującym.

Uczestnicy naszego Domu brali udział w XIII Przeglądzie
Poezji Recytowanej i Śpiewanej w Biszczy. Oczywiście wszyscy uczestnicy
przeglądu prezentowali naprawdę wysoki poziom ale wiersze księdza Jana
w interpretacji naszych uczestników podbiły serca Jury.
Dodatkową nagrodą dla wszystkich uczestników przeglądu była obecność
Pana Cugowskiego – jednego z wokalistów znanego zespołu Budka Suflera.

Prace porządkowo – remontowe. W Środku i na zewnątrz.
Środowiskowy Dom Samopomocy ... i chyba słowo „DOM” w nazwie jest kluczowe.
Nasi uczestnicy traktują placówkę właśnie jak dom. Czują się tutaj bezpiecznie
otoczeni życzliwą opieką i pomocą mogą w spokoju brać udział w zajęciach terapeutycznych ale także realizować
swoje zainteresowania. W każdym domu trzeba czasem sprzątać, coś naprawić, więc…zdjęcia są oczywiste ...

Roztocze to wyjątkowa kraina pod względem przyrodniczym.
Jest tutaj co oglądać, jest gdzie miło spędzić czas. Tym razem pojechaliśmy na wycieczkę
obejrzeć szumy w Suścu.
Piękny, majestatyczny las przecina wstęga wijącej się rzeki, tworząc co chwila małe kaskady wodne, szumy.

Kolejny już Festiwal Kultury Ekologicznej w Józefowie.
Jak co roku nasz Dom miał swoje stoisko na którym były prezentowane
prace uczestników, wykonane w ramach zajęć terapeutycznych
w pracowniach: rękodzieła artystycznego oraz technicznej.Goście Festiwalu bardzo pozytywnie przyjeli ŚDS.
Było wiele ciepłych słów, wsparcia i podziękowań. Wzruszenie i radość, jaką czuliśmy po raz kolejny
przekonały nas wszystkich o wielkim sensie i ppotrzebie naszej pracy.

Piękno przyrody Roztocza, niepowtarzalne krajobrazy
czyste powietrze oraz sprzyjająca aura zachęciły nas do wycieczki rowerowej.
Trasa może niezbyt długa, bo 25 km jednak wszyscy uczestnicy rajdu byli
zadowoleni. Na pewno to powtórzymy !

3 lipca uczestnicy ŚDS w Józefowie jeździli na połączoną
z piknikiem wycieczkę na wzgórze kamień, w celu zwiedzenia wyjątkowego
miejsca, jakim jest pomnik przyrody nieożywionej - Piekiełko.
Uczestnicy z zainteresowaniem wysłuchali legendy o powstaniu tego miejsca.
Potem dowiedzieli się, jak to było naprawdę.
Piesza wędrówka po wzgórzu "Kamień" wzbudziła "wilczy" apetyt wobec czego
kiełbaska z grilla znikła błyskawicznie.

27-28 czerwca 2019 roku uczestnicy Śds w Józefowie napewno zapamiętają na długo. W tych dniach odbyła się bowiem wycieczka do przepięknego Krakowa. Zwiedzaliśmy zabytki Starego Miasta, przewodnik opowiadał o mieście, tradycjach i legendach. Mieliśmy okazję dotknąć serca Dzwonu Zygmunta - symbolu naszego Państwa. Oglądaliśmy Wawel, Barbakan, ulice i place. Pomniki i rzeźby. Zwiedziliśmy podziemia, gdzie spoczywają Polscy Królowie. Dzień pełen wrażeń. Zmęczeni ale szczęśliwi przenocowaliśmy w hotelu by następnego dnia zwiedzać krakowskie Łagiewniki. Pozostały piękne wspomnienia i garść zdjęć, którymi dzielimy się na naszej stronie. Zapraszamy na fotograficzna relację z Krakowa,

Dzisiaj jest Święto Pani Tereski !

Świętujemy z Panią Danusią !

Uczestnicy naszego Domu odwiedzili niewielką miejscowość Bełżec.
W 1942 roku hitlerowcy utworzyli tutaj obóz zagłady.
Bestialstwo, okrucieństwo ale tez i bezsens zadawanego cierpienia
jest porażające. Miejmy nadzieję, że piekło, jakie zgotowali ludzie innym ludziom nigdy już się nie powtórzy !

XVIII Integracyjny Turniej Piłki Nożnej

Święto Pana Piotra

Wielkanoc 2019 w ŚDS

Święto Pana Romana

MiszMasz czyli Kogel Mogel 3

Święto Pana Jana

Boże Narodzenie

Wycieczka do Sandomierza
A wiec...stało się ! W koću odwiedziliśmy Sandomierz. Piękne, miasto o niebanalnej i ciekawej historii przyjęło nas gościnnie, pokazując to, co ma najpiękniejsze. Przewodnik opowiadał ciekawe fakty, mity i legendy a także zabawne anegdoty. Hitem wycieczki był rejs statkiem po Wiśle. Królowa Polskich
rzek okazała się łaskawa i nikt nie dostał choroby morskiej. Sandomierz na zawsze utkwi w naszej pamięci jako cudowny kawałek Polski !

Konkurs-SP w Stanisławowie
W tym roku cały Kraj obchodzi jubileusz stu-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji Szkoła Podstawowa w Stanisławowie zorganizowała integracyjny konkurs plastyczny dotyczący tego doniosłego faktu. W grupie osób dorosłych nasi uczestnicy zajeli pierwsze miejsca.

Andrzejki W ŚDS
Zdjęcia z zabawy andrzejkowej, jaka odbyła się w naszym Domu. Odwiedzili nas znamienici goście z ŚDS w Biłgoraju oraz Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Krasnobrodzie. Zabawa była wspaniała. Zawiązały się nowe przyjaźnie. Na zakończenie wszyscy żałowaliśmy, że czas biegnie tak szybko,
zabawa dobiega końca, a następne Andrzejki...dopiero za rok.

imieniny Andrzejów !
Jednym z najpopularniejszych imion męskich w naszym Kraju ciągle pozostaje Andrzej. Obchodzenie imienin Andrzeja wiąże ię z różnymi tradycjami i zabawami. W naszym Domu mamy aż 5 panów o imieniu Andrzej wobec czego uroczystość była naprawdę solidna ;)

integracyjne warsztaty-podsumowanie
Podsumowanie integracyjnych warsztatów rękodzieła artystycznego w Bibliotece w Józefowie. Nasi uczestnicy dostali nagrody i wyróżnienia. Okazało się, że są ludźmi utalentowanymi artystycznie.

Integracyjne warsztaty
Relacja fotograficzna z integracyjnych warsztatów rękodzieła artystycznego, które odbyły się w Bibliotece w Józefowie. Integracja osób niepełnosprawnych ze środowiskiem jest bardzo ważnym nażędziem terapeutycznym, Pozwala pozbyć się stygmatów,uwierzyć w siebie, lepiej funkcjonować.

Stroiki na Święto zmarłych
Od zarania dziejów toczy się wielkie koło życia. Ludzie rodzą się, żyją, by na koniec odejść. Pozostaje pamięć. My także pamiętamy o uczestnikach, którzy odeszli. Pracownia rękodzieła wykonała w tym roku wyjątkowo piękne stroiki, które położymy na grobach uczestników,

Mały remoncik ;)
Drobne naprawy i remonty a nawet malowanie nam nie straszne, dzięki uczestnikom z pracowni technicznej. Doceniamy i dziekujemy :)

Świętujemy z Panią Renatą !
Gromkie STO LAT ! a potem się działo...życzenia, śpiewy, kwiaty i prezenty. Oczywiście nie obyło się bez pysznego ciastka - arcydzieła pracowni kulinarnej !

Święto Pani Marii !
"...jak szybko mijają chwile...jak szybko mija czas..." - jakże prawdziwe są słowa starej piosenki. Już miną rok i znowu świętujemy z Panią Marią.

Event "powitanie jesieni"
Dom Kultury w Tarnogrodzie. Impreza zorganizowana przez naszych przyjaciół z ŚDS w Tarnogrodzie. Był konkurs na najsmaczniejsze ciasto. Dostaliśmy wyróżnienie !

20-lecie ŚDS w Józefowie !

100 lat Panie Tadeuszu !

Widowisko z okazji odzyskania niepodległości

wycieczka do miejsc pmięci

wycieczka do Zwierzyńca

XVII Integracyjny Turniej Piłki Nożnej
Drużyn Pięcioosobowych

Wycieczka na Szumy

100 lat dla Pana Jacka

wszystkiego najlepszego Pani Stanisławo !

Święto Pana Jana

Dzisiaj świętuje Pan Adrian

serdeczne życzenia dla Pani Marii

Świętujemy z Panią Lucyną

Święto Pani Marzeny

Najlepsze życzenia Pani Danusiu !

100 lat Panie Franciszku !

Komendant AK
Pan Porucznik Konrad Bartoszewski

"Zdrówko" w wykonaniu Agencji Artystycznej
"Galana"

zabawa ostatkowa w ŚDS

Spotkanie opłatkowe

Konkurs Bożonarodzeniowy

Mikołajki A.D. 2017

Urodziny Pani Ewy

Urodziny Pana Henryka

Wyjazd na zabawę andrzejkową

urodziny Pana Mariana

Listy do M - 3

porządkowanie mogił

Stroiki na święto zmarłych
Święto Pani Renaty

Jesienne grzybobranie

Święto Sylwii

Dzień Zdrowia Psychicznego

wycieczka na grzyby

święto Pana Jurka

święto Pana Janusza

Wystawa haftu krzyżykowego

Wystawa rękodzieła artystycznego na Eko festiwalu

Wycieczka do ZOO w Zamościu

Wielkanoc 2017

Teatr z Krakowa

Święto Pani Marii
Święto Pana Jacka

Święto Pana Stanisława
Piknik integracyjny
Florianka
Wycieczka do Zamościa
aby było ładniej
składamy tunel
będą zbiory !
robimy piękne stroiki świąteczne
zajęcia - pracownia techniczna
Dzieje się smacznie !
koncert kolęd
święto Pana Andrzeja
święto Pani Lucyny
święto Pani Moniki
święto Pana Jana
święto Pana Adriana
koncert uczniów Szkoły Muzycznej
Turniej piłki nożnej
konkurs stroików w MOK
Integracyjna Wigilia 2016
a teraz na grzyby

kino "Stylowy" w Zamościu

dzisiaj rządzą pierogi

1 listopada

11 listopada
XVII Integracyjny Turniej Piłki Nożnej Drużyn Pięcioosobowych
[/pb_text][/pb_column][/pb_row]